Ilość serii i powtórzeń na treningu personalnym

Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej niesie za sobą same korzyści. Sport wzmaga metabolizm, redukuje tkankę tłuszczową, pomaga pozbyć się cellulitu i zbawiennie wpływa również na nasze samopoczucie. Podczas treningu wyzwalają się endorfiny – tak zwany hormon szczęścia. W ostatnich latach bardzo popularne stało się korzystanie z usług trenera personalnego.

Dlaczego warto trenować z trenerem personalnym?

Nie ma oczywiście przymusu trenowania z kimś. Każdy może wybrać sobie odpowiedni dla niego rodzaj sportu, nie musi to być przecież od razu trening personalny. Wystarczy założyć wygodne buty i można iść biegać, można wybrać się na basen i tam zrobić swój trening. Co więc jednak jest takiego w treningu personalnym, że coraz więcej osób się na niego decyduje? Przede wszystkim ćwiczenia z trenerem potrafią dać prawdziwą motywację do działania. Jeśli siedzi się w domu i można zamiast iść pobiegać, posiedzieć i pograć w gry – nierzadko wybiera się tę drugą opcję. Z kolei, kiedy jest się już umówionym na konkretną godzinę, z konkretną osobą na wykonanie treningu – rzadko kiedy chce się odmówić. Poza tym, opłacenie trenera personalnego jest dość kosztowne. Szkoda by rezygnować z treningu tylko dlatego że nam się nie chce. Najważniejszą jednak sprawą jest to, że trening personalny wykonuje się pod okiem fachowca, który dokładnie wie co i jak należy wykonywać. Nie ma tu szansy na błędnie wykonane ćwiczenia, które – na przykład – mogą zrujnować nam kręgosłup. Trener personalny czuwa nad wszystkim i wszystko kontroluje.

Jak dobrać odpowiednią ilość serii i powtórzeń na treningu personalnym?

Kolejną zaletą ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego jest to, że plan ćwiczeń ułożony jest indywidualnie pod nas. Zanim to nastąpi, trener przeprowadza z nami wywiad – dzięki temu dowiaduje się, jaka była nasza dotychczasowa aktywność fizyczna i wie, co nasz organizm na dany moment jest w stanie udźwignąć – dosłownie i w przenośni. Trening personalny zostaje ustalony w konsultacji z nami i może być na bieżąco modyfikowany. Przyjmuje się, że ilość powtórzeń w jednej serii powinna wynosić do 10 maksymalnie. Ostatnie badania wskazują, że powinno być ich około 6. Trener dobierze odpowiednią dla nas ilość na początek, stopniowo zwiększając ją wraz ze wzrostem naszej wytrzymałości. Ilość serii na początku waha się w granicach 3-6. Nie należy przesadzać ze zbyt dużą ilością na samym początku, ponieważ może skutkować to przeciążeniem organizmu, zakwasami a nierzadko również zniechęceniem przed podejmowaniem dalszej aktywności ruchowej.

Menu